Aktuellt

14.6.2012

Nätverket av europeiska konsumentcentrum kontaktades över 70 000 gånger under 2011

Verksamhetsberättelsen för nätverket av europeiska konsumentcentrum visar att verksamhet som koncentrerar sig på frågor inom konsumenthandel över gränserna både behövs och efterfrågas. Efter att nätverket grundades 2005 har sammanlagt 416 000 konsumenter fått information om handel i en annan medlemsstat eller hjälp med sitt klagomål.

Nätverket för europeiska konsumentcentrum har verksamhet i 27 EU-länder samt i Norge och Island. Det har som uppgift att ge råd och expertkunskap i konsumentfrågor inom handeln över gränserna samt vid behov hjälpa till med utredning och medling i tvister som konsumenter har med näringsidkare i andra EU-länder.

Trafiktjänster och inköp på nätet toppar listan

De flesta klagomålen 2011 gällde trafiktjänster (32 %, varav 20 % hade med flygresor att göra). Över hälften av klagomålen hade med inköp via nätet att göra. Utöver handeln med traditionella varor köper konsumenter sina flygbiljetter, hyr sina bilar och bokar inkvarteringen för sina utlandsresor i regel på nätet.

2011 lyckades nätverket av europeiska konsumentcentrum förhandla en godvillig uppgörelse med näringsidkaren i 41 % av klagomålen. I 13 % av fallen gick man dessutom vidare med hanteringen av ärendet genom att klagomålet skickades till en annan instans, till exempel till ett alternativt tvistlösningsorgan, en nationell kontrollmyndighet eller en domstol.

Verksamhetsberättelsen innehåller mer information om verksamheten som nätverket av europeiska konsumentcentrum bedriver. Där har man bland annat samlat exempel på tvister som varje medlem i nätverket av europeiska konsumentcentrum förhandlat och där man uppnått förlikning.

Ytterligare information:

En sammanfattning av rapporten (på finska)

Verksamhetsberättelse 2011 för nätverket av europeiska konsumentcentrum (på engelska, pdf)
Meddelande om rapportens publicering (på engelska)

Print
29.6.2011