Aktuellt

17.6.2008

Det lönar sig att betala med kreditkort i utländska nätbutiker - Det största problemet är fortfarande nätbutikernas leveranssvårigheter

Det största problemet för de europeiska konsumenterna i samband med gränsöverskridande handel är fortfarande att betalda varor inte levereras.

I Europa registrerades ungefär 10 000 klagomål som berörde gränsöverskridande e-handel år 2007. Hälften av klagomålen handlade om att betalda varor inte levererats.

I Finland registrerades cirka 250 klagomål angående utländska nätbutiker år 2007. Antalet har varit nästan konstant sedan år 2006. Förutom leveransproblemen handlade finländarnas problem om bruksanvisningar, postavgifter för returnerade varor och långa garantireparationstider.

Majoriteten av de registrerade problemen angående gränsöverskridande e-handel berörde inköp gjorda i Tyskland.

Risken att gå minste om köpesumman är alltså fortfarande stor. Konsumenten kan förebygga problemet genom att betala produkten med kreditkort. Ifall konsumenten betalar sin beställning med kreditkort kan han i problemfall kräva tillbaka köpesumman också av kreditkortsbolaget.

Läs mera: Rapport om e-handel The European Online Marketplace: Consumer Complaints 2007 

Print
29.6.2011