Uutinen

27.6.2008

Euroopan Kuluttajakeskus muistuttaa Kreikan-matkailijoita lomaklubien riskeistä

Kreikassa lomailevat saattavat törmätä Club Greece -nimiseen lomaklubiin. Se houkuttelee asiakkaita arvonnoilla, joiden palkintona on cd-soitin tai ilmainen matka. Voiton lunastamiseksi matkailijan on ensin osallistuttava muutaman tunnin kestävään esittelytilaisuuteen, jossa hänelle kaupataan jäsenyyttä lomaklubissa.

Lomaklubijäsenyys saattaa olla oivallinen lomanviettojärjestelmä kuluttajille, jotka ovat harkinneet asiaa tarkkaan etukäteen ja todenneet jäsenyyteen liittyvät oikeudet, rajoitukset ja kustannukset itselleen sopiviksi. Euroopan Kuluttajakeskus on kuitenkin saanut käsiteltäväkseen tapauksia, joissa näin ei ole tapahtunut. Kuluttajat ovat kirjoittaneet esittelyn jälkeen sopimuksen ja maksaneet keskimäärin 750 euron käsirahan. Mukaansa he ovat saaneet vielä 2 500 euron laskun lopusta kauppahinnasta. Sen sijaan he eivät ole yleensä saaneet selkokielistä selvitystä siitä, mitä sopimus pitää sisällään.

Euroopan Kuluttajakeskus muistuttaa, että lomaklubijäsenyydellä ei ole peruutusoikeutta. Jos asiakas tulee katumapäälle, hän ei saa maksamaansa käsirahaa takaisin. Keskus antaakin Kreikkaan matkaaville seuraavat neuvot:

  • Houkuttelevista palkinnoista huolimatta lomaklubiesittelyyn ei kannata osallistua, jos et ole nimenomaan etukäteen suunnitellut hankkivasi lomaklubijäsenyyttä.
  • Jos aiot hankkia lomaklubijäsenyyden lomamatkan aikana, ota etukäteen selvää hinnoista, jäsenyysvelvoitteista ja eduista.
  • Muista, että jäsenyyden lisäksi joudut maksamaan lennot lomakohteeseen. Lomaklubiesittelijän suullisiin lupauksiin hinnoista ei kannata luottaa.
  • Uskalla poistua esittelytilaisuudesta sopimusta allekirjoittamatta, vaikka se tuntuisikin epäkohteliaalta. Säästyt monelta harmilta.

Lisätietoja: Euroopan kuluttajakeskus, johtaja Leena Lindström, p. (09) 7726 7826

Tulosta